Василь Зеленчук: «Треба навчити людей бути господарями на своїй землі».

24.01.2019

На початку нового року прийнято підводити підсумки року минулого, щоб можна було визначитись із стратегією на майбутнє. Ми зустрілися з першим заступником голови Херсонської обласної ради Василем Васильовичем Зеленчуком, який спеціально для zelenchuk.info дав ексклюзивне інтерв’ю. Теми розмови наш співбесідник визначив сам. Він поділився тим, що його хвилює та розповів про державницькі підходи у вирішенні багатьох важливих проблем у країні. Василь Зеленчук, політик, який у своїй роботі спирається на здоровий глузд та досвід.

Які основні події визначили 2018 рік? Як вони вплинули на життя країни?

Василь Зеленчук: Найголовніше, це те, що нам дали Томос. Це дуже важливо для людей і для країни. Ні для кого не секрет, що Українська Православна церква Московського патріархату (до речі, добре, що її зараз перейменовано) вела антиукраїнську та антидержавницьку політику. Всі бачили, що священики МП брали пряму участь і в окупації Донбасу. Є документальні підтвердження їх дій. У 2013 році я особисто бачив у Сімферополі Ігоря Гіркина- Стрелкова, який нібито охороняв святі мощі, а насправді збирав розвідувальну інформацію, яка була потім використана у період анексії Криму. Тож надання Томосу Україні особисто для мене дуже важлива подія. Нарешті ми розірвемо непрості відносини між російською та українською церквами.

Щодо Херсонської області дуже важливо, що ми змогли зберегти тут мир та спокій. У цьому нам допомагає відроджена армія. До введення воєнного стану віднісся спокійно, хоч і вважаю, що це треба було робити не так. Ще у 2014 році потрібно було вводити воєнний стан та переводити українську економіку на військовий режим. Потрібно було також працювати з людьми, як це робиться у Ізраїлі, – тобто кожен громадянин повинен мати зброю і був би військовослужбовцем у запасі. Вистачило  у нас на це можливостей. Якщо б ми так зробили – війна на Донбасі була би вже скінчена. А весь світ побачив, що Україна проводить не антитерористичні операції, а веде справжню війну. У нас окупували частину території, вбили понад одинадцять тисяч людей, понад два мільйони переселенців втратили свої домівки, у Донбасі вщент зруйновані заводи, мости, будівлі, величезні збитки завдано економіці України. Тож ми зобов’язані були продемонструвати ворогові своє право захищатися. Але не вийшло. Тож добре, що хоч у нашому прикордонному регіоні зараз – мир та спокій. І це дуже важливо.

Чи будемо ми в ЄС та НАТО?

Василь Зеленчук: Шанси у нас великі, особливо, якщо ми почнемо виконувати те, що пообіцяли – боротися з корупцією, відбудовувати економіку, підвищувати соціальні стандарти. Ось тоді, коли побачать, що ми не тільки декларуємо, але і робимо те, що пообіцяли, нас швидше візьмуть і в ЄС, і в НАТО. А нам це дуже потрібно. П’ять років тому наш «північний сусід» показав нам чого він вартий. Він прийшов до нас з війною І ця війна, у різних формах, буде тривати завжди, поки ми не увійдемо до Північно-Атлантичного Альянсу, і не отримаємо вірного союзника у захисті від такого «дружнього» народу. Напевне ми можемо і одні протистояти «руському миру», але це дуже важко. А якщо всі разом, усім світом, це буде ефективніше.

Давайте поговоримо про економіку. Що заважає нам  вибудувати потужну промисловість та сільське господарство?

Василь Зеленчук: Найбільша проблема України – це корупція. Це чиновники, які сьогодні не виконують свої обв’язки. А розплачується за їхнє розкішне життя жителі України. Всі ці схеми на кшталт «Роттердам+», «діамантові» прокурори, махінації в «Укроборонпромі» на сотні мільйонів гривень, «бурштинові» копальні, «рибна», «лісова», «пісочна» мафії… Таких порушень і зловживань дуже багато. І ніяк не можуть навести лад у нашому господарстві. Я спробував розібратися із браконьєрами – отримав поранення у голову, лежав у лікарні. Ніхто за ці зловживання і досі не покараний. Тож корупційні схеми – це гальма для нашої економіки, вони не дають їй нормально розвиватися. Проти війни ми змогли консолідувати суспільство, але чомусь не можемо згуртуватись у цій внутрішній боротьбі з бандитами, які сьогодні обкрадають країну.

Ви вважаєте, що тут можна навести порядок?

Василь Зеленчук: Порядок можна навесті за один рік! Але ж не хочуть. Ці «мутні» схеми та потоки, очолюють ті, хто там, наверху. Вони імітують боротьбу із корупцією. Це ж смішно, знаходять якихось цапів-відбувайлів, показують їх громадськості, але навіть їх не саджають. Хтось встиг втікти, деякі відкупилися. Ми ж кожного дня про ці випадки читаємо. Не було б корупції та 27 років чиновницького свавілля в Україні, може, не було б і війни. Ну хто б к нам поліз, якщо у країні сильна армія, високоефективна економіка, міцна держава…

Василь Васильович, у цьому році вибори Президента України. Якщо ми змінимо Петра Порошенка, бо рейтинги у нього дуже низькі, і це дуже вірогідно, чи поміняється щось у країні?

Василь Зеленчук: Ще раз наголошую – ситуацію можна змінити за один рік. Що для цього потрібно зробити – по-перше, прийняти закон. Кожен чиновник, який зараз має владу, і ті , що були при владі, повинні звітувати за своє майно та за майно свої родичів. Є декларації у чиновників, що зараз працюють, а треба обов’язково примусити задекларувати своє майно і тих, хто був при владі. Вони «нажили» на державній службі величезні гроші. Якщо ці люди не змогли пояснити джерела їх доходів та походження набутого майна, то воно повинно бути конфісковано. Десь так десять тисячі топ-чиновників повинні понести відповідальність. Не більше! Приблизно 45 мільйонів населення України грабують ці 10 тисяч чоловік. Така статистика. І впоратися з топ-корупціонерами можливо. Інші – це така собі мілкота. Головні злодії – ті, хто краде з бюджету, вибудовує корупційні схеми, не дає зайти сюди інвестору. Це монополії Ахметова, Коломойського, Фірташа, Пінчука, Порошенка, Новінського. Їх загальна власність перевищує резерви Національного банку України, і це кошти вкрадені у народу України. Їх можна повернути через реприватизацію. Прийняти відповідний закон та змусити доплатити. Ці люди сидять на державних, бюджетних грошах та крадуть у держави. Мало того, що вони безоплатно отримали смачні шматки державної власності, вони ще і за рахунок бюджету утримують свої корпорації. Олігархи повинні доплатити до ринкової вартості за те підприємства, що стали їх власністю. Не захочуть – хай повертають у державну власність. Продамо його новому власнику за ринковою ціною, а гроші підуть у державний бюджет. Згідно оцінки журналу «Форбс» Рінат Ахметов «коштує» 14 мільярдів доларів. Але ж це не його гроші – це кошти вкрадені у України. Тож хай внесе ці гроші у державний бюджет. Не хоче? Тоді ми заберемо нашу власність та продамо з аукціону новим власникам за нормальні, реальні гроші.

Давайте з державного рівня перейдемо на рівень області. Розкажіть, з чим Херсонщина завершила рік, які плани у нас на майбутнє.

Василь Зеленчук: У 2018 році в Херсонську область зайшло 6 мільярдів гривень інвестицій. Це більш-менш нормальна цифра, але погано те, що 80 відсотків тих інвестицій пішли в «зелену» енергетику. А «зелена» енергетика сьогодні дотується з бюджету (так званий «зелений тариф»). Я ж думаю, що в зв’язку з окупацією Криму і тим, що Херсонщина стала зараз прикордонним регіоном, було б розумно зробити саме тут вільну економічну зону та створити саме тут гарні умови для розвитку бізнесу. На Херсонщині може розвиватися машинобудування, виробництво та переробка аграрної продукції, туризм, легка промисловість. Тут все можна розвивати. І сюди обов’язково прийдуть інвестиції, якщо буде створена вільна економічна зона. Ще одна маленька, але важлива деталь. Ми (влада) повинні у нашому регіоні створити умови, щоб бізнесу легко працювалося. Завдяки цьому сюди будуть йти гроші, створюватися нові виробництва та інфраструктура. Саме бізнес повинен давати оцінку роботі влади.

Аналітики з США, малюючи перспективи України, говорили, що вона могла б стати могутньою аграрною державою. Чи згодні ви з цим?

Василь Зеленчук: Менш за все мене цікавить точка зору американських аналітиків. Я вважаю, що ми повинні стати могутньою аграрною, енергетичною, машинобудівною, технологічно розвинутою країною. У нас повинно бути своє ракетобудування, найновіша зброя своєї розробки, літаки та кораблі свого виробництва. Взагалі, ми маємо право бути могутньою державою у будь якій галузі. Ми знаходимось у центрі Європи. І відповідний потенціал у нас є. Маємо багаті природні ресурси, наші люди освічені та роботящі, країна географічно дуже гарно розташована – на перехресті шляхів. У нас все є для потенційного розвитку. Тільки не вистачає розумного керівника, який би сказав – досить красти, давайте працювати! Ми не лише за останні п’ять років нічого не зробили, ми 25 років топталися на місці. І країна все ще жива. Бо дуже багата. І треба нам вже, нарешті, приступати до роботи, і розумно використовувати багатства нашої країни для користі всіх її громадян.

В області вже два роки йде децентралізація, чи є успіхи у ході цієї реформи?

Василь Зеленчук: Децентралізація повинна проводитись. Це правильне рішення, але мені здається, що треба на місця передати ще більше повноважень, особливо щодо розпорядження фінансовими ресурсами, більше податків залишати на місцях. Але найбільша проблема – це ментальність наших людей. Отримали перемогу на виборах, прийшли до влади і забули про свої обіцянки. Починають користуватися владою задля власного збагачення. Нещодавно обраний сільський голова встановлює собі високу заробітну плату, виписує собі премії та забуває про громаду. Тож треба , крім децентралізації, паралельно проводити семінари для людей. 70 років їх відлучали від влади, не давали керувати своїм селом. А тепер сказали – ну давайте, вирішуйте, що будувати, що фінансувати. І люди розгубилися. Тож зараз члени об’єднаних громад повинні пройти навчання, знати свої права та обв’язки, знати, як розподіляється бюджет, брати у цьому участь, контролювати обрану ними ж владу. Навчимо людей бути господарями на своїй землі і все у нас буде добре.

 


css.php