Теробороні України естонський досвід може стати у нагоді.

7.12.2018

Бригади територіальної оборони – це резервний компонент Збройних сил України. Всі підрозділи комплектуються резервістами та військовозобов’язаними. В Україні сформовано 25 бригад територіальної оборони. Особовий склад проходить навчання з тактичної, вогневої, інженерної, медичної та спеціальної підготовки на військових полігонах під час військових зборів.

На Херсонщині, де оголошено воєнний стан, з 5 грудня у різних населених пунктах області почалися десятиденні тактичні навчання підрозділів 124-ї окремої бригади тероборони.

Як розповів заступник командира 124-ї окремої бригади територіальної оборони майор Сергій Єрохін, на цих десятиденних навчаннях, буде проведено бойове злагодження. Військовослужбовці, які взагалі не тримали ще зброю, будуть навчатися нею користуватися.

Також військовослужбовців бригади тероборонинавчатимуть проведенню антитерористичних заходівта особливостям охорони важливих об’єктів. Вони братимуть участь в охороні будинків обласної і районної влади, комплексу Каховської гідроелектростанції, мостів, транспортних розв’язок та інших важливих споруд.

Здобувати необхідні військові знання і навички особовий склад підрозділів бригади територіальної оборони області буде в основному, на польових заняттях. Теоретичної підготовки буде мінімум. 

Бійцям бригади тероборони є в кого навчатися військовій справі, із з кого брати приклад. Близько 30% особового складу – військовослужбовці, які брали участь в бойових діях на сході України.

Командир 124-ї окремої бригади територіальної оборони Херсонської області підполковник Дмитро Іщенко доповів, що з 10 грудня особовий склад підрозділів бригади територіальної оборони повністю переходить у розпорядження обласної і районних державних адміністрацій і приступає до охорони об’єктів регіону.

Українським досвідом для розбудови власних збройних сил скористалася Польща, яка від 2015 року відновила власні Війська територіальної оборони.

Є подібні структури в арміях країн Балтії, історія яких заслуговує на детальне вивчення та використання їх досвіду в формуванні системи української тер оборони. Група українських журналістів нещодавно побувала з візитом в Естонії. У програмі візиту поспілкувалася з майором  НеемеБрусом, який керує відділом зв’язків з громадськістю Союзу оборони Естонії (Кайтселійт). Майор у 2014 році був у Донбасі у якості спостерігача ОБСЕ, тому до українських журналістів був особливо привітний.Він розповів багато цікавого.

Кайтселійт — це добровольчі воєнізовані формування, які разом зі Збройними силами входить до складу Сил оборони Естонії.

Історія «Кайтселійт» почалася сто років тому. Саме тоді стали отворюватися загони самооборони на чолі із заможними селянами, господарями магазинів і невеликих підприємств. У середині 1920-х років «Кайтселійт» отримав законодавче оформлення. Спочатку загони «Кайтселійт» були озброєні стрілецькою зброєю, яка зберігалася в клубах і штабах цього військового товариства, але допускалося і створення резервних складів — схованок на випадок військових дій. З другої половини 1930-х років на озброєнні «Кайтселійт» вже знаходилося декілька танків і артилерійських гармат. В члени «Кайтселійт» приймали всіх громадян Естонії, які досягли 18-річного віку, вони повинні були проходити військове навчання, брати участь у різноманітних військово-патріотичних і спортивних заходах, розігрували можливі сценарії участі в бойових діях, якщо доведеться оборонятися від СРСР 

В 1992 році, після відновлення незалежності,«Кайтселійту» були повернуті стрілецькі клуби та тири зі зброєю та боєприпасами. Керівництво «Кайтселійт» отримало військові звання Естонії і права офіцерів регулярної армії. Діяльність «Кайтселійт» фінансується із сум, передбачених на державну оборону. Серед зрої, якими користуються члени цієї воєнної організації є навіть «Джавеліни» 

Сьогодні загальна чисельність структури, разом з жіночими та дитячими організаціями, осягла майже 20 000 осіб (населення Естонії – 1 мільйон 400 тисяч). Кайтселійт регулярно бере участь у загальновійськових та міжнародних навчаннях, проводить власні навчання і спецпідготовку кадрів в самих різних напрямках. 

В дитячих осередках «Кайтселійта», перебувають в основному естонські діти, але в останні роки робляться кроки для залучення і російських дітей, що живуть в Естонії. Для них участь у цих організаціях є ще однією можливістю вивчити естонську мову і глибше «увійти» в естонську державу, крім того, для підлітків це означає і такі речі, як походи, табори, спортивні заходи, вивчення домоводства та сімейних цінностей. Крім того планується проведення курсів ватажків дитячих кайтселійтівських формувань для української діаспори Естонії.

Цей досвід Естонії, де кількість і якість резервістів можна майже зрівнялася з основним складом діючої армії країни, просто безцінний для нашоїтериторіальної оборони. Система, де вояків виховують з дитинства, налаштовують їх на патріотизм та захист батьківшини, для України, яка поруч має сусіда-агресора мала б бути втіленою у життя. До речі, як сказав бравий майор Брус, багато естонських інструкторі працюють в Україні. Тож маємо надію, що через кілька років в структурі нашої територіальної оборони теж з’являться дитячі організації.


css.php