Василь Зеленчук: Підтримка малих господарств – це основа будь-якої багатої країни.

21.02.2019

Верховна Рада України наприкінці минулого року, 20 грудня, 231 голосом прийняла законопроект про продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2020 року. Ось такий подарунок поклали під ялиночку українцям народні обранці.

В Україні мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення запровадили ще у 2001 році, як тимчасове обмеження. За 17 років Верховна Рада мала б ухвалити закони, необхідні для запровадження ринку землі. Але закони ще й досі не прийняті. І це зрозуміло. Хаос, який народжений беззаконням, є фундаментом для корупції та незаконного збагачення. У продовженні мораторію дуже зацікавлені власники великих агрохолдінгів, які сконцентрували у своїх руках десятки тисяч гектарів родючої української землі та отримують від неї значний прибуток. Мораторій, який парламент постійно продовжує, не дає права розпоряджатися своєю землею 7 мільйонам власників земельних паїв або ж 16% українських громадян. Під ним зараз перебувають 40 мільйонів гектарів або ж дві третини території України. Купувати і продавати можна лише 2,7 мільйонів гектарів земель, відведених під особисті господарства.

 

Однак тиск за відміну мораторію та створення ринку землі посилюється не лише в середині держави, але й зовні. У травні 2018 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі визнав, що мораторій на продаж землі порушує базові майнові права українських громадян. До того ж, Європейський суд зобов’язав Україну гарантувати громадянам право розпоряджатися своєю землею. І якщо народні депутати врешті-решт не приймуть відповідний закон щодо продажу землі, незабаром українські власники земельних паїв зможуть відсуджувати в Страсбузі й грошові компенсації.

Експерти стверджують: за відсутності ринку землі українські власники земельних паїв, які здають свою землю в оренду, отримують вп’ятеро менше, ніж могли б отримувати за умови вільної конкуренції. Орендна плата за гектар не перевищує 50 доларів, а мала б бути не менше 250 доларів. У Світовому банку порахували: щорічні втрати українських власників земельних паїв від заниженої вартості оренди становлять 86 мільярдів гривень, або ж 3,3 мільярди доларів.

Дешева оренда — додаткове джерело прибутків великого аграрного бізнесу. Власники паїв отримують за оренду землі копійки, – агрохолдінги заробляють мільйони. До того ж великі земельні корпорації сконцентрували значні земельні масиви. Тобто, майже вся земля України вже в чиїхось руках на правах «оренди». Але ці «орендарі» не дбають про землю. Через те, що землі їм не належать, вони не мають стимулів інвестувати в їх якість. 

Потерпають від мораторію і невеличкі фермерські господарства. Фермери нарікають: мораторій не дозволяє залучати необхідні кошти на розвиток сільськогосподарського бізнесу. Згідно з розрахунками економістів Світового банку, скасування заборони на передачу землі в заставу дозволить українській аграрній галузі залучити мільярдні кредити та інвестиції й утворити новий великий фінансовий ринок, який за висновками експертів може складати близько 10 мільярдів доларів США. Тим часом обсяг капітальних інвестицій у 2018 році склав лише 2 мільярди доларів.

І поки сім мільйонів власників земельних паїв не можуть розпорядитися своєю власністю, мільйони гектарів землі стали об’єктом корупційних оборудок. В Україні утворився тіньовий ринок, на якому земельні ділянки продаються під виглядом довготермінової оренди. Вартість землі на неофіційному ринку становить від 1 до 1,5 тисячі доларів за гектар. Укладається довгострокова оренда, і власнику земельної ділянки виплачується одноразова виплата за весь період. Економісти впевнені: вільна конкуренція за обмежені земельні ресурси мала б різко збільшити ринкову вартість землі до 3 – 3,5 тисяч доларів за гектар.

Скасувати мораторій і встановити прозорі правила гри на ринку землі мав би новий закон, проте, депутати не можуть дійти згоди в цьому питанні. 

Перший заступник голови Херсонської обласної ради Василь Васильович Зеленчук, коментуючи цю складну ситуацію, відзначив надважливу місію держави – забезпечити сталий розвиток малих та середніх фермерських господарств. 

«Продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2020 року народні депутати пояснили побоюванням виникнення хаосу на ринку землі. Вони мають рацію. Але, вважаю, що землю треба продавати. Навести порядок, прийняти відповідні закони і продавати. Треба ввести певні квоти, тобто одна людина не повинна концентрувати в своїх руках величезні об’єми землі. Не більше тисячі гектарів на одну сім’ю. Я хочу, щоб в Україні розвивалися фермерські господарства. Фермер – це основа будь-якої багатої країни. А всі ці лендлорди, Косюки, Бахматюки, які обробляють багато землі, вони не думають про села, про їх розвиток, інфраструктуру, школу, дитячий садок. А от фермери, вони будуть думати про село, в якому самі живуть, і дбати про соціальні об’єкти та нові робочі місця. Вони будуть платити податки. Я хочу, щоб в Україні було 300-400 тисяч заможних фермерських господарств. Оце буде сильний середній клас», – зазначив Василь Зеленчук.


css.php