Василь Зеленчук: «У законі треба прописати персональну відповідальність нотаріуса за оформлення спадщини на пай».

8.02.2019

На жаль, після втрати рідних у багатьох виникають проблеми з отриманням спадщини: пропуск термінів подання заяви, відсутність заповіту або правовстановлюючих документів. Це ускладнює отримання спадщини, та надає можливість для великої кількості махінацій, особливо, коли це стосується земельного паю .

Що робити, щоб не втратити право успадкування

Для прийняття спадщини визначено термін – 6 місяців з дня смерті спадкодавця. У зазначений період потрібно подати заяву нотаріусу (державному або приватному) в тому населеному пункті, де був зареєстрований померлий або де знаходиться його майно. Якщо інший спадкоємець встиг подати заяву раніше, то потрібно звернутися до того нотаріуса, якому було подано першу заяву. І не потрібно переживати про те, хто перший звернеться до нотаріуса, адже процедура спадкування – це не гонка, а планомірний чітко визначений законом порядок.

Що робити, якщо спадкоємець протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця не подав заяву про прийняття спадщини? Цю проблему можна вирішити двома способами: перший – якщо спадкоємці, вже прийняли спадщину, не заперечують і дають на це письмову згоду, то треба звернутися до нотаріуса і подати заяву про прийняття спадщини.

Другий – якщо інші спадкоємці проти прийняття спадщини, і нотаріус відмовляє вам в оформленні спадщини. В такому випадку вирішувати це питання доведеться в судовому порядку. Суд може продовжити терміни прийняття спадщини, якщо вони були пропущені з поважної причини – через тривалу хворобу, яка обмежує можливість пересування, довготермінового відрядження чи служби в збройних силах, знаходження в місцях позбавлення волі.

Що говорить закон

Спадкування — це перехід матеріальних цінностей, прав та обов’язків від особи, яка померла, до її спадкоємців. Спадкування буває за законом та за заповітом. До складу спадщини входять всі права та обов’язки, які належали спадкодавцю та не припинились на момент його смерті.

Варто зазначити, що в Україні спадкування є універсальним та діє за принципом «все або нічого». Тобто у разі прийняття спадщини приймаються всі існуючі права та обов’язки померлої особи, вибірково відмовитися від якоїсь складової спадщини неможливо. Право власності на пай переходить до спадкоємців на загальних підставах.

Якщо спадкоємець проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, він вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців не повідомить нотаріуса про відмову від спадкування.

За наявності у спадковій справі всіх необхідних документів нотаріус видає спадкоємцям свідоцтво про право на спадщину. Саме цей документ надасть право розпоряджатися успадкованим майном, зокрема, здавати пай в оренду сільськогосподарському підприємству.

Право на безоплатну юридичну допомогу

Потрібно, щоб проблеми людей вирішувались правовим шляхом, а не через сварки. Особливо зараз, коли через нестабільну ситуацію в країні, селяни побоюються втратити власність. Відомо, що переоформлення землі коштує чималих коштів, яких у людей бракує. Тому в більшості випадків прийняття в спадщину земельного паю «зависає» на декілька років. Селяни повинні знати, що в Україні працює служба безоплатної правової допомоги. Є вона і в обласному центрі, і в усіх районах Херсонщини. Зараз селяни почали звертатися за безоплатною правовою допомогою з приводу успадкування та оформлення землі.

Про один із конкретних випадків такої допомоги ми вам розповімо. Жителька Станіслава Ірина М. звернулася із своєю проблемою до юристів.  Її мама померла в грудні 2013, залишивши у спадок землю, а з документів є лише свідоцтво на земельний пай. Жінка запитала, чи можливо прийняти у спадок цю землю? Як оформити документи, щоб усе було правильно і швидко?

Юрист Центру правової інформації та консультацій пояснив: «Цілком можливо прийняти у спадок таку земельну ділянку. Для виявлення бажання прийняти у спадщину земельну частку спадкоємець повинен протягом шести місяців від дня відкриття спадщини подати заяву до нотаріальної контори.

Для оформлення спадщини нотаріусу також подаються: сертифікат на право на земельну частку; свідоцтво про смерть спадкодавця; документ, що підтверджує наявність родинних зв’язків між спадкоємцем та померлим (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб); паспорт спадкоємця; пенсійне посвідчення спадкодавця (якщо померлий був пенсіонером); довідка органу місцевого самоврядування про останнє місце проживання померлого.

Якщо шестимісячний строк прострочений, і спадкоємець не проживав разом зі спадкодавцем, то для прияти спадщини необхідно подавати заяву до суду про поновлення шестимісячного строку для звернення з заявою до нотаріуса.

Потрібна персональна відповідальність

Перший заступник голови Херсонської обласної ради Василь Васильович Зеленчук впевнений, що ключовою фігурою при оформленні спадщини на земельний пай є нотаріус. Порядність цієї людини – є гарантією чесної передачі майна спадкоємцю. Але людський фактор – це складна, особливо у моральному сенсі, річ. Саме тому махінації із земельними паями, на жаль, бувають доволі часто. Але вихід є. Василь Васильович Зеленчук вважає, що треба все урегулювати законом, у якому буде прописана персональна відповідальність відповідальної особи (нотаріуса) за дотримання правових норм. Такий Закон дозволить зменшити кількість земельних махінацій і дозволить спадкоємцям без нервів та особливих матеріальних витрат отримати свою законну спадщину.


css.php